Návod ako primontovať pánt ku kotlovému grilu Weber Master Touch Premium GBS SE E-5775

Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť ako správne primontovať pánt ku grilu Master Touch? Predtým som mal model grilu Weber 57 s odnímateľným vekom a tam sa mi zdalo, že veko sedí lepšie. Pri tom novom mi ide veko zdvihnúť ťažšie, musím vyvinúť relatívne veľkú silu. Žena má problém ho zdvihnúť vôbec, má strach že gril prevráti. Neviem čo robím zle, ale nedarí sa mi ho pripevniť aby sedel. Nie že by tam bola veľká škára, ale dym trochu uniká.
01.04.2019 Karel G.

Naša odpoveď:

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku. Úplne na začiatok - nie ste prvý kto sa pýta. S podobnou otázkou sme sa už stretli, určite to však nie je tým že by bol gril zlý. Odhadujem, že ste nemontoval gril podľa návodu, ale „podľa citu". Ono sa to ponúka, pretože pri grile je priložených iba niekoľko skrutiek a na prvý pohľad sa zdá, že gril sa nedá zmontovať nesprávne. To že Vám veko nesedí celkom presne na kotli grilu dokazuje, že dá :)  Montáže grilov od Webera boli vždy jednoduché a pri menších modeloch sa bez nahliadnutia do návodu montovalo celkom bežne. To bude ten dôvod ….

Výrobca Weber samozrejme prikladá montážny návod, určite ho máte pribalený v krabici s grilom. Ten návod je (ako všetky návody na grily Weber) kreslený, plný názorných obrázkov ako gril správne zmontovať. Odporúčame ho nájsť a prezrieť. Odhadujeme, že chybu ste urobil niekde pri montážnom bode 20 spomínaného manuálu.

Masívny kovový pánt s pružinami držiaci veko grilu nie je pri kotlových griloch Weber úplnou novinkou. Veľmi podobné riešenie totiž používa už niekoľko rokov veľký gril na drevené uhlie Summit - ale to je o dosť iná kategória grilov, ako veľkostne tak aj cenovo. Princíp je ale rovnaký - veko je ku kotlu grilu pripevnené držiakom s masívnou oceľovou pružinou, ktorá zaisťuje pohodlnú manipuláciu s vekom grilu. Pri bežných kotloch na drevené uhlie je teda Master Touch 5775 naozaj prvý. Ako teda správne postupovať pri montáži, aby veko grilu tesnilo a zbytočne neunikalo teplo a dym? Spracovali sme pre Vás aj podrobnú recenziu na gril Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 a tu je náš návod s fotogalériou.

Dovolili sme si preskočiť návod ako pripevniť nohy grilu na kotol - to sa nám javí ako triviálna vec, že ju (ako pevne dúfame) zvládne naozaj každý. To isté platí aj o popolníku - píšete že nejaký model grilu Weber 57 ste už mal a samotné popolníky sú aj pri novom modeli rovnaké a nijako sa nelíšia od tých starých. Sústredili sme sa teda hlavne na montáž samotného pohyblivého pántu, kde sa robí najviac chýb.
Na montáž stačí jeden človek a bežné náradie - krížový skrutkovač. Montážny kľúč na dotiahnutie matíc je priložený v krabici pri skrutkách a ďalšom spojovacom materiáli. Ak budete dvaja, pôjde Vám to lepšie - jeden môže držať, druhý doťahovať skrutky. Ak ste priemerne zručný človek, montáž Vám nezaberie viac ako 15 minút.

1. Priskrutkujte menšiu časť k veku grilu - tu nie je žiadny problém - poriadne utiahnite a dajte bokom. Začínate teda s vekom grilu, nie s kotlom. Na veko pripevnite pomocou priloženého kľúča štyri matice a dotiahnite. Tu je spoj pevný a nesmie sa hýbať, a preto naozaj dotiahnite. Pozor ale na to, aby ste pri uťahovaní nestrhli závity skrutiek. To sa môže podariť celkom ľahko, zvlášť ak s montážou trochu zápasíte.2. Teraz príde na rad samotný kotol grilu. Zasuňte do neho pripravený držiak, dajte pozor na orientáciu. Na podložke dielu je vylisovaná šípka a podľa tej je potrebné zachovať smer. Šípka patrí nahor. Pozor, neotočte ju! Závity vedú samozrejme smerom von z kotla grilu.


3. Z vonkajšej strany kotla na závity nasaďte samotný pánt a jemne zaistite skrutky. Práve tu robí väčšina ľudí, ktorí nečítajú manuál chybu. POZOR, NEDOŤAHUJTE ICH. Teraz ešte nie. Pánt musí na závitových tyčiach držať, ale musí byť stále pohyblivý, budete s ním ešte hýbať a dolaďovať polohu veka. Ak ste si vopred pripevnili pánt na veko grilu, urobili ste chybu. Takto sa to naozaj zložiť nedá, pánt zložte a začnite znovu a správne. Predídete tým strate času i nervov.

 
4. Do pántu vsuňte veko grilu a zaistite skrutkou. Zvládne to jeden človek, keď budete dvaja, ľahšie sa Vám bude uťahovať skrutka ktorá drží veko. Tu pokojne môžete skrutku dotiahnuť pokiaľ sa dá. Zase použijete priložený kľúč.


5. Pozor - teraz príde ten dôležitý moment. Pomaly zatvorte veko grilu a kývavým pohybom celého pántu zaistite aby perfektne sedelo na kotle. Neponáhľajte sa, dajte si záležať. Čím starostlivejšie pri tomto kroku budete postupovať, tým lepšie Vám veko dosadne na kotol grilu. Ak ste nedodržali predchádzajúci montážny krok 3 a dotiahli matice skrutiek úplne, tak sa môže stať, že veko nebude správne sedieť. Dokonca je to celkom pravdepodobné. Povoľte teda matice a upravte znovu polohu pántu podľa potreby. Pozor - nesnažte sa to robiť silou. Vyrovnanie veka voči kotlu grilu robte jemne. Pracujete síce s oceľovým plechom, ale vybaveným krehkým smaltom. Myslite na to.


6. Dotiahnite matice na pánte a zaistite ho tak proti pohybu. Doťahujte ich postupne, jednu po druhej, pri doťahovaní postupujte v smere hodinových ručičiek. Opäť použijete priložený plochý kľúč, presne tak ako vidíte na fotografii. Ak ste pri zostavovaní nového grilu Master Touch 5775 postupovali správne a starostlivo, máte hotovo.


7. Znovu si skontrolujte či všetko sedí tak ako by malo a máte vyhraté. Celý gril musí byť pevný a veko musí doliehať po celom obvode kotla grilu. Pri správne zmontovanom grile sila pružín vyvažuje hmotnosť veka grilu a na zdvihnutie nie je potrebná žiadna veľká sila. Ak máte pocit, že sa gril otvára ťažko, niečo je zle. Znovu si potom celý postup prejdite a veko opäť správne nasaďte.
Ako si môžete všimnúť, ak presne dodržiavate návod, tak montáž nie je žiadny problém. Prajeme veľa šťastia, uťahovať niektoré matice v pánte je trochu na nervy. Ak ste návod nenašli, pripravili sme návod na stiahnutie, je vo formáte pdf na stránke grilu Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775.Podarilo sa? Dúfame že áno. Zhrnieme si krátko v bodoch čo (ne) robiť:
•    Neponáhľajte sa
•    Dobre si prezrite návod
•    Pri montáži nepoužívajte hrubú silu
•    Zabudnite na kliešte a kladivo - stačí krížový skrutkovač a priložený kľúč
•    Po zmontovaní vyskúšajte hladkosť dosadnutia veka a stabilitu grilu

My sami sme tento nový model grilu už samozrejme vyskúšali, zaujímalo nás ako sa bude správať pánt a tesnosť veka keď je gril rozpálený na maximum. Predsa len je väčšina častí každého grilu kovová a kov sa ako je známe teplom rozťahuje.
Boli sme prekvapení ako čisto veko dosadá aj keď na teplomere grilu vidíte teploty prekračujúce 300 stupňov. Oceňujeme úplne bezpečnú manipuláciu s rozpáleným kotlom, výduchy grilu sú spravené tak, že sa pri otváraní poklopu horúcim vzduchom nepopálite. Výborne je na novej MT5775-ke umiestnená sonda na Weber I-gril - tá sa naozaj podarila, palec hore. Keby sme si mohli priať, tak držadlo na veku by predsa len mohlo byť trochu väčšie. Veľmi dobrá je potom manipulácia aj s GBS príslušenstvom - veľkú Wok panvicu pri otvorenom veku vložíte do grilu úplne bezpečne.
Ak to k nám máte blízko, pokojne si príďte gril vyskúšať. Novú 5775-ku máme u nás na predajni a bežne na nej grilujeme napríklad pri natáčaní našich videí. Ak teda potrebujete posúdiť či aj ten Váš funguje správne, požičiame vám drevené uhlie a zapaľovač, môžete si to sám vyskúšať. Žiadny problém. Ak so sebou vezmete aj niečo na grilovanie, nebudeme sa hnevať:)  
Nižšie prikladáme aj video, na ktorom sme skúšali grilovanie priame aj nepriame práve na novom grile MT 5775. Tu je myslím celkom dobre vidieť, ako gril funguje. Dúfame, že bude fungovať rovnako dobre aj u Vás doma.
Keby ste sa chcel opýtať ešte na niečo iné, neváhajte a obráťte sa na nás. Na tieto účely môžete využiť našu zákaznícku linku, ďalej je vám na našich webových stránkach k dispozícii kontaktný online formulár alebo sa za nami môžete vybrať do našej kamennej predajne grilov v Tachloviciach (medzi Zličínom a Rudnou u Prahy), kde si o všetkom môžete pohovoriť s jedným z našich technických poradcov.

1
100-4724
2
3
5
6
7