Piliny a štiepky na údenie 

Ukázať 1 - 12 z 60 produktov
na stránku

Čím všetkým sa dá údiť? No to záleží na tom, akú máte udiareň. Napríklad v domácej elektrickej udiarni Borniak sa dá údiť jedine so štiepkami na údenie a naopak v udiarňach Bradley musíte bezpodmienečne používať  brikety na údenie. Keď sa ale rozhodnete údiť v klasickom záhradnom grile, tak sú vaše možnosti prakticky neobmedzené. Na údenie môžete použiť takmer každé palivo, ktoré vás napadne. V záhradných griloch môžete použiť  lupienky na údenie a to ako samostatne, tak v údiacom boxe. Ďalej môžete mäso a ďalšie potraviny zaúdiť pomocou pilín na údenie. Pri údení kusovým drevom je však dobré vedieť, aké drevo na údenie je najvhodnejšie  a naopak, ktoré sa na údenie vôbec nehodí. Vhodné drevo na údenie spoznáte tak, že nesmrdí po laku, nie je napadnuté lykožrútom alebo podobnpu háveďou, netrčia z neho klince, nie je chemicky ošetrené a samozrejme je zbavené všetkej kôry a nevyteká z neho živica. Ideálne drevo na údenie je z buka alebo z ovocných stromov.

Lupienky na údenie

Lupienky na údenie predstavujú ideálne palivo pre záhradné grily Weber. Môžu sa používať samostatne (namočené, voľne pohodené vedľa grilovaných pokrmov alebo rozžeravených uhlíkov) alebo ich môžete uložiť do údiaceho boxu. Na výber sú rozmanité príchute, ako napríklad špeciálne údiace lupienky na bravčové mäso, lupienky zo sudov od whisky, lupienky na údenie z ovocných stromov, alebo lupienky na údenie určené priamo na hovädzie mäso, lupienky z bieleho orecha a údiace lupienky na ryby a morské plody.

Box na údenie

Box na údenie, alebo tiež údiaca krabička je malá šikovná pomôcka na údenie v plynových a elektrických griloch a v griloch na drevené uhlie. Do krabičky sa dávajú jemne namočené lupienky na údenie, tie sa zapália a krabička sa potom voľne položí ku grilovanému mäsu, rybe, syru, alebo k zelenine. Box na údenie má podobu malej krabičky obdĺžnikového tvaru s dierkovaným viečkom.

Piliny na údenie

Piliny na údenie sú primárne určené pre naše elektrické udiarne Borniak. Majú primeranú hrúbku a pri údení sú rovnomerne spaľované v generátore dymu pomocou vykurovacej špirály. V ponuke máme celkovo sedem druhov pilín na údenie od klasických príchutí, ako je buk, dub, jelša alebo breza, ale nájdete u nás aj piliny ovocné z čerešne, slivky a jablone. Piliny na údenie pre udiarne Borniak sú k dipozícii v dvoch baleniach. Môžete si vybrať balenie s dvomi litrami pilín na údenie, alebo desaťlitrový balíček. Piliny na údenie nie sú vhodné pre záhradné grily Weber, pretože sú veľmi jemné a v rozpálenom grile by rýchlo zhoreli a mäso by nevyúdili.

Brikety na údenie

Brikety na údenie sú základným palivom pre domáce elektrické udiarne Bradley. Brikety majú podobu asi 1 cm hrubých okrúhlych placiek a spaľujú sa pomocou výhrevného telieska v generátore dymu. Pri údení to funguje tak, že sa brikety uložia do komína generátora a potom postupne v intervale po dvadsiatich minútach sa brikety posúvajú pomocou špeciálneho podávača na vykurovacie teliesko, kde postupne prehorievajú a vytvárajú tak aromatický dym, ktorý provonia mäso a ďalšie potraviny určené na údenie.

Štiepky na údenie

Štiepky na údenie prestavujú základné palivo na údenie pre udiarne Borniak, ale použiť ich možno aj v záhradných griloch Smoky Fun a Weber. V udiarňach Borniak prebieha údenie pomocou rozžeravenej špirály v generátore dymu, v záhradných griloch musíme štiepky na údenie najskôr namočiť do studenej vody a až potom ich hodíme na rozžeravené drevené uhlíky alebo brikety. Kým v udiarňach Borniak vydrží jeden dvojlitrový balíček štiepky približne 8 hodín údenia, v griloch na drevené uhlie zhorí podstatne rýchlejšie, takže je potrebné počítať s tým, že na dosiahnutie dostatočne silného údiaceho efektu budete potrebovať nepomerne väčšie množstvo štiepky na údenie.

Drevo na údenie

Kusové drevo sa používa na údenie v klasických drevených udiarňach, ale dá sa s ním údiť tiež v záhradných griloch Smoky Fun a Weber. Na údenie sa najviac hodí bukové drevo, no dobre môžu poslúžiť tiež polienka zo slivky, jablone, čerešne a z ďalších ovocných stromov. Drevo na údenie musí byť zdravé, bez kôry a samozrejme bez akéhokoľvek laku, náteru alebo nejakého syntetického ošetrujúceho prípravku. Pri údení kusovým drevom sa určite vyhnite drevu z tisa a z ihličnanov s vysokým podielom smoly teda živice.

Drevo vhodné na údenie

Ako spoznať vhodné drevo na údenie? Tak predovšetkým z neho nesmú trčať žiadne zhrdzavené klince, nesmie byť nalakované, chemicky ošetrené, nesmie na ňom byť kôra a drevo z ihličnanov by nemalo obsahovať príliš vysoké percento živice. Vhodné drevo na údenie sa tiež líši podľa toho, aké potraviny chceme údiť. Napríklad na červené mäso sa zvyčajne používa bukové drevo a na druhú stranu ryby najlepšie prevoniate ovocným drevom z jablone, slivky alebo čerešne. Ak si nie ste výberom vhodného dreva na údenie istí, použite univerzálne bukové drevo, ktoré možno okrem bravčového mäsa použiť prakticky na čokoľvek vrátane syrov, zeleniny a rýb.

Aké drevo na údenie

Chystáte sa cez víkend prvýkrát údiť, ale nemáte ani tušenie, aké drevo na aké mäso použiť? Jednoduchá pomoc. Stačí si zapamätať pár jednoduchých poučiek. Napríklad sladkovodné a morské ryby vyžadujú mäkšie drevo, ideálne z ovocných stromov ako je jabloň, čerešňa alebo slivka. Kuracie mäso a iná hydina sa môže takisto údiť ovocným drevom, ale aj jelšovými štiepkami. Na bravčové a hovädzie mäso je najlepšie bukové drevo, ale používa sa aj agátové drevo.

Úplne nevhodné na údenie

  • Nahnité drevo
  • Drevo s kôrou
  • Čerstvé, doteraz nevyschnuté drevo
  • Drevo z ihličnanov s veľkým podielom živice
  • Lakované alebo nafarbené drevo

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít