Dymboxy 

Dymboxy

Máte radi klasické drevené udiarne, ale odrádza Vás zložitá obsluha ohniska, ktorá je s nimi spojená? Alebo si plánujete vyrobiť udiareň podľa vlastných predstáv, no neviete, ako vo vnútri komory zaistiť dostatok dymu? Riešenie sa ponúka v podobe dymboxu.

Na rozdiel od ohniska dymbox nevyžaduje tak častú kontrolu. Stačí ho pripojiť k udiarni, nasypať štiepky do zásobníka a zapáliť. Samostatne môže dymbox fungovať až 8 hodín. Táto doba je závislá na nastavení kompresora, ktorý fúka do dymboxu vzduch. To mám vplyv na rýchlosť spaľovania štiepky a tiež na množstvo dymu vo vnútri udiarne.

 Radi...

Zobraziť celý text

Máte radi klasické drevené udiarne, ale odrádza Vás zložitá obsluha ohniska, ktorá je s nimi spojená? Alebo si plánujete vyrobiť udiareň podľa vlastných predstáv, no neviete, ako vo vnútri komory zaistiť dostatok dymu? Riešenie sa ponúka v podobe dymboxu.

Na rozdiel od ohniska dymbox nevyžaduje tak častú kontrolu. Stačí ho pripojiť k udiarni, nasypať štiepky do zásobníka a zapáliť. Samostatne môže dymbox fungovať až 8 hodín. Táto doba je závislá na nastavení kompresora, ktorý fúka do dymboxu vzduch. To mám vplyv na rýchlosť spaľovania štiepky a tiež na množstvo dymu vo vnútri udiarne.

 Radi by ste údili vo Vašom plynovom grile? Aj toto Vám nami ponúkaný dymbox umožní. Stačí si k dymboxu zaobstarať adaptér na plynové grily a ide sa na to!

Ukázať 1 - 12 z 27 produktov
na stránku

Dymbox – vyvíjač dymu a jeho použitie         

Čo je dymbox a na čo slúži?

Dymbox je vyvíjač dymu, ktorý zaisťuje dostatočné množstvo dymu vo Vašej udiarni. Pokiaľ Vaša napr. doma vyrobená udiareň vyvíjač dymu nemá, môžete ho dokúpiť ako samostatné príslušenstvo. Dym potom vzniká vo valci, kam sa sypú drevené štiepky a je za pomoci nerezovej rúrky dopravovaný do komory udiarne. Po zapálení štiepky dokáže dymbox údiť s plným zásobníkom až 8 hodín – záleží na veľkosti valca a tiež na rýchlosti horenia.  

O rýchlosť horenia štiepky sa postará kompresor, ktorý vháňa vzduch do valca dymboxu a je možné ho veľmi ľahko regulovať pomocou otočného gombíka. Môžete sa tiež stretnúť s podomácky vyrobenými dymboxami. Valná časť týchto dymboxov z domácej výroby však kompresor nemá, takže u nich nejde tak ľahko dym regulovať.

Ako sa líši dymbox od generátora dymu?

dymbox

Pri elektrických udiarňach sa o dostatočný prísun dymu postará tzv. generátorom dymu. Dymbox je samostatný vyvíjač dymu, ktorý môžete umiestniť buď do svojej udiarne, alebo pomocou neho údiť vo vnútri plynového grilu. Generátor v elektrických udiarňach, rovnako ako dymbox, funguje na drevené štiepky. Tie sú vyrábané v mnohých príchutiach. Voľba je čisto na Vašej chuti. Dôležité je dbať hlavne na hrubosť štiepky, ktorá je pre konkrétny dymbox výrobcom odporúčaná.  

Vnútri dymboxu sa nenachádza žiadna elektrická špirála, ktorá by údiace štiepky podpálila a následne ich tlejúce dopravovala do údiacej komory. Nerezový zásobník dymboxu naplníme údiacou štiepkou, ktorú zapálime z bočnej strany pomocou zapaľovača alebo horiacej špajle. O rýchle rozhorenie sa potom postará kompresor, ktorý vháňa vzduch do nerezového valca dymboxu, a tým ovplyvňuje rýchlosť horenia štiepky aj množstvo dymu vo vnútri údiacej komory. V oboch prípadoch je teda potrebné mať v dosahu elektrinu.

Čo všetko obsahuje dymbox set?

dymbox

Súčasťou dymbox setu je:          

  • valec dymboxu z nerezovej ocele a mosadze s dreveným viečkom       
  • buková štiepka na údenie         
  • 1 meter dlhá žiaruvzdorná silikónová hadica          
  • elektrické membránové dúchadlo 230 V (kompresor)        
  • zapaľovač

dymbox

V nerezovej časti dymboxu sa spaľuje drevená štiepka. Vzniknutý dym je potom do udiarne dopravovaný pomocou nerezovej rúrky, ktorá spája dymbox s údiacou komorou. Množstvo štiepky v balení dymboxu závisí od zakúpeného variantu – čím väčší model dymboxu, tým väčšie balenie štiepky. Elektrické membránové dúchadlo čiastočne nahrádza ventilátor, ktorý sa používa pri niektorých modeloch dymboxu. Vzhľadom na to, že vzduch sa privádza otvorom v spodnej časti dymu, kompresor okrem pohonu dymu zároveň rozfúka oheň. Množstvo vzduchu sa dá pri kompresore dúchadla regulovať. Čím vyšší výkon na kompresore nastavíte, tým viac dymu do udiarne pôjde.  

Aká sa používá štiepka do dymboxu?

dymbox

Do dymboxu sa sypú štiepky so zrnitosťou 3 – 10 mm. Môžete vyskúšať aj inú veľkosť. Menšie by sme ale neodporúčali, pretože by štiepka mohla prepadávať bočnými dierkami, ktoré slúžia na zapálenie štiepky a tiež na prísun vzduchu. Drevo sa zapaľuje otvormi na bokoch v spodnej časti generátora dymu. Keď s údením skončíte, môžete zvyšky štiepok odstrániť, tak že odskrutkujete dno valca dymboxu a prebytočnú štiepku vysypete.

Je súčasťou dymboxu zdroj tepla?

zdroj tepla pro dymbox

Nezabúdajte však, že pri údení nie je samotný dym všetko – pokiaľ nemáte v úmysle údiť výhradne pomocou studeného dymu. Na údenie teplým a horúcim dymom budete okrem dymboxu potrebovať zdroj tepla. V tomto prípade ním najčastejšie býva vykurovacia špirála. Keď už ju budete kupovať, siahnite po nejakej s termostatom, aby ste si pri údení ušetrili prácu. Je totiž ideálne, keď sa teplota vo vnútri udiarne udržuje v určitom rozmedzí po dlhšiu dobu (väčšinou to býva 8 – 12 hodín).

Ako sa používa dymbox v plynovom grile?

Aj Vy by ste radi vyskúšali techniku ​​prípravy jedla pomocou údenia? Nie ste pevne rozhodnutí, či by ste sa chceli údeniu venovať naplno za pomoci domácej udiarne? Nevadí, s dymboxom môžete úplne ľahko údiť aj vo Vašom plynovom grile. Jediné, čo je pri plynovom grile potrebné, je bočný otvor s priemerom minimálne 10 mm, ktorý štandardne slúži na umiestnenie otočného ražňa.

dymbox v plynovem grile

Ako teda na údenie v plynovom grile za pomoci dymboxu?  

Dymboxu urobte miesto na jednom z bočných stolov vášho grilu. Najskôr je nutné primontovať k telu dymboxu stojan, ktorý zaistí stabilitu dymboxu na rovnej ploche stolíka grilu. Gril s dymboxom následne prepojíte pomocou nerezovej rúry a nerezového adaptéra, ktoré je potrebné k dymboxu dokúpiť. Teplotu vo vnútri grilu potom regulujete pomocou plynových horákov a kontrolujete ju za pomoci teplomera na veku grilu, rovnako ako keď grilujete.  

Dajte si však pozor, aby nerezová rúra a adaptér boli kompatibilné s vaším dymboxom.

Aký nerezový adaptér a prepojovaciu rúru zaobstarať k svojmu dymboxu?  

  • Dymbox 0,65 l SmoKing: nerezový adaptér pre dymbox 0,65 l SmoKing/prepojovacia rúra pre dymbox 0,65 l SmoKing
  • Dymbox 1,25 l SmoKing: nerezový adaptér pre dymbox 1,25 l/2,3 l SmoKing/prepojovacia rúra pre dymbox 1,25 l SmoKing
  • Dymbox 2,3 l SmoKing: nerezový adaptér pre dymbox 1,25 l/2,3l SmoKing/prepojovacia rúra pre dymbox 2,3 l SmoKing
  • Dymbox 4 l SmoKing: nerezový adaptér pre dymbox 4 l SmoKing/prepojovacia rúra pre dymbox 4 l SmoKing

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít