Záťažový test otáčacieho špízu pre kotlové grily

Pretože sa nám v poslednej dobe množili otázky, koľko kurčiat sa zmestí na otáčací špíz pre kotlové grily a aká je jeho nosnosť, rozhodli sme sa vykonať taký malý záťažový test. Nasadli sme do auta, na neďalekej farme sme kúpili niekoľko mladých, dobre živených kurčiat z voľného výbehu, zakúrili sme v grile a pustili sa do testovania.

Dve sú málo, tri akurát, štyri sú priveľa

kurca-na-grile

Jedno celé kurča, hoci to nebol žiadny drobček, vyzeralo na ihlici tak trochu stratene. Pridali sme teda druhé kuriatko, opäť pekne urastené a špíz už vyzeral lepšie. Dve kurčatá sa na ihlicu krásne vošli, a pretože na nej bolo stále dosť miesta, skúsili sme pridať ešte jedno kurča. Nosnosť otáčacieho špízu je oficiálne 11,3 kilogramov a tak nebol dôvod báť sa, že by sa ihlice pod ťarchou kurčiat prehýbali, alebo dokonca poškodili, či úplne zničili. Tri kurčatá pri priemernej váhe okolo 1,5 kilogramu na ihlici dobre držia a každé má pre seba dostatok priestoru, aby sa rovnomerne prepieklo. Na grilovanie sme použili osvedčenú klasiku, kotlový gril Weber Master Touch GBS

Pri grilovaní žiadne komplikácie nenastali

kotlovy-gril-a-kurca-na-spize

Tri kuriatka sme na otáčacom špíze pri miernom ohni grilovali zhruba po dobu 2 hodín. Za ten čas sa špíz nijako neprehýbal, nezadrhával apod. Krásne sa v pravidelnom rytme otáčal dookola a kurčatá sa tak mohli rovnomerne opekať. Po dvoch hodinách boli kuriatka hotové. Všetky mali krásne chrumkavú kôrku, šťavnaté a vďaka pozvoľnému grilovaniu nádherne jemné mäso. A k tomu tá vôňa ... všetci účastníci záťažového testu aj náhodní okoloidúci slintali ako boxeri.

Tri kurčatá, dve kačice, jedna hus

kurca-na-grile-detail

Záťažový test ukázal, že špíz nielen veľa unesie, ale veľa sa naň tiež zmestí. Ak zvládne ugrilovať tri celé pekne urastené kurčatá, zvládne naraz ugrilovať napríklad aj veľkú hus, alebo dve kačice bežnej veľkosti. Nič z toho nie je pre otáčací špíz pre kotlové grily Weber problém, vďaka čomu je ideálnym doplnkom pre tých, ktorí majú početnú rodinu alebo veľa kamarátov a potrpia si na veľké grilovačky.

Aktuality

Archív aktualít