MÔŽEM DO PELETOVÉHO GRILU POUŽÍVAŤ VLHKÉ GRILOVACIE PELETY?

Dobrý deň, zabudla som pelety do grilu cez noc vonku a zmokli mi. Na pohľad zväčšili objem a z niektorých sa stali piliny. Môžem ich ešte použiť alebo sú na vyhodenie?
16.02.2024 Kvetka B.

Naša odpoveď:

Dobrý deň, Kvetka, ďakujeme za otázku. Mokré pelety na grilovanie už v žiadnom prípade nepoužívajte. Predídete drahej servisnej oprave vášho peletového grilu. Keď pelety na grilovanie navlhnú, expandujú a rozpadnú sa na pôvodné piliny. Je to preto, že molekuly vody narúšajú prirodzenú miazgu vo vnútri drevených vlákien, ktorá drží pelety pohromade. Mokré pelety nie je možné v peletovom grile bez problémov použiť.

Vľavo grilovacie pelety po kontakte s vlhkosťou, vpravo suché grilovacie pelety

pelety pro peletové grily

Prečo neodporúčame používať vlhké grilovacie pelety do grilu?

Náročné zapaľovanie: Jedným z významných dôsledkov mokrých grilovacích peliet je problém s ich zapálením. Obsiahnutá vlhkosť bráni procesu horenia, čo sťažuje zapálenie peliet a produkciu tepla potrebného na grilovanie.

Neefektívne spaľovanie: Aj keď sa mokré pelety podarí zapáliť, môžu horieť neefektívne. Vlhkosť zachytená vo vnútri peliet súperí s ohňom o tepelnú energiu, čo má za následok slabé plamene, zníženú teplotu a nestále varenie. To môže byť pre grilujúcich, ktorí sa usilujú o presnosť a rovnomerné výsledky, frustrujúce.

Nadmerný dym: Vlhké pelety majú tendenciu vytvárať viac dymu ako ich suché náprotivky. Ako sa pelety zahrievajú, obsah vody sa odparuje a vytvára paru, ktorá sa spája s vedľajšími produktmi horenia, čo vedie k hustejšiemu dymu. Dym je síce nevyhnutný na ochutenie, ale nadmerné množstvo dymu môže prebiť chuť jedla a pri niektorých pokrmoch nemusí byť žiaduce.

Zvýšené množstvo popola a sadzí: Prítomnosť vlhkosti v grilovacích peletách môže viesť k zvýšenému množstvu popola a sadzí počas procesu spaľovania. Neúplné horenie, spôsobené obsahom vody, má za následok ďalšie zvyšky, čo robí z upratovania komplikovanú záležitosť.

Potenciálne ohrozenie zdravia: Pokiaľ sú vlhké pelety na grilovanie skladované dlhšiu dobu, môžu byť náchylné na tvorbu plesní alebo hniloby. Tieto podmienky nielenže robia pelety nepoužiteľnými, ale predstavujú aj riziko kontaminácie chuti pokrmov. Na zabezpečenie dlhej životnosti a kvality vašich grilovacích peliet je nevyhnutné ich správne skladovanie v suchom, dobre chránenom priestore.

Možnosť poškodenia grilu: Mokré pelety zasekávajú podávací systém, ktorý potom musí vynaložiť väčšiu energiu na posun materiálu, a tak opotrebováva motor tohto podávača a môže dôjsť až k jeho spáleniu a nákladnej výmene. V lepšom prípade bude stačiť iba vyčistiť podávač peliet. V oboch prípadoch je ale potrebný servisný technik.

pelety pre peletové grily

V prípade, že budete mať ďalšie otázky ohľadom peletových grilov alebo Vás bude zaujímať čokoľvek ohľadom grilovania, neváhajte a obráťte sa na nás. Volať môžete na našu zákaznícku linku, ďalej je Vám na našich webových stránkach k dispozícii kontaktný online formulár alebo sa za nami môžete vydať do našej kamennej predajne s grilmi a udiarňami Vladeko v Tachloviciach. Tu sa môžete s prípadnými otázkami obrátiť na jedného z našich technických poradcov.

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít