AKO VYBRAŤ PANVICU NA GRIL?

Dobrý deň, vyberám panvicu na gril, ale neviem veľmi podľa čoho sa rozhodnúť. Nemám totiž veľa skúseností s varením. V kuchyni väčšinou vládne manželka, ale ku grilu ju to veľmi neťahá, ten zostal na mňa. Podľa čoho by som sa prosím Vás mal pri výbere panvice ku grilu riadiť?
23.08.2022 Pavel O.

Naša odpoveď:

ako vybrat panvicu na gril

Ďakujeme za otázku! Na trhu je veľké množstvo druhov panvíc na gril a každá bude mať pri príprave jedla svoje pre a svoje proti. Záleží teda na Vás, pre koľko ľudí budete na panvici variť, kde všade pre ňu chcete nájsť využitie a čo všetko budete chcieť na panvici pripravovať. Najzásadnejšími kritériami pri výbere sú:    

 • materiál panvice     
 • veľkosť panvice         
 • tvar panvice

Materiál panvice

Liatinové panvice

Zliatina uhlíka a železa zaručuje perfektný prenos tepla. Ak hľadáte panvicu na vysoké steaky, s liatinou jednoznačne neoľutujete. Vďaka tomu, že si dlho drží dosiahnutú teplotu je skvelou voľbou na prudké zatiahnutie mäsa. Správne zatiahnuté mäso má miestami hnedý povrch a vo vnútri je šťavnaté. Liatina sa však nehodí na oheň, na ktorom by sa mohla zničiť jej ochranná vrstva, tzv. seasoning.

Avšak pre liatinovú panvicu nájdete využitie nielen vo vnútri grilu, ale aj doma na plynovom sporáku, v rúre, sklokeramickej a dokonca aj indukčnej doske. Rovnako tak ako na prípravu steakov na grile Vám doma poslúži pri príprave mäsových zmesí, základov na omáčku aj ako zapekacia misa vo vnútri rúry. 

Liatina síce perfektne vedie teplo, ale je oproti iným materiálom výrazne ťažšia. Je teda dosť nepravdepodobné, že by Vám panvica vyrobená z masívnej liatiny robila spoločníčku pri trampovaní.

ako vybrat panvicu na gril

Vedeli ste že…

... ochrannú vrstvu čiže seasoning na liatinových panviciach je možné úplne jednoducho obnoviť?

Oceľové panvice

Na trampy a ďalších milovníkov cestovania, ktorí chcú použiť panvicu nielen na grile, ale aj na svojich cestách na otvorenom ohni odporúčame siahnuť po oceľovej panvici. Oproti liatinovým panviciam je aj ich hmotnosť neporovnateľne nižšia a cestovanie s nimi bude jednoznačne jednoduchšie. Panvice majú tiež spravidla dlhšiu rukoväť, vďaka ktorej je manipulácia s panvicou na otvorenom ohni bezpečnejšia.

Oceľové panvice na rozdiel od tých liatinových nemajú ochrannú vrstvu tvorenú z oleja, takže nie je, čo by na nich vzplanulo. Pokiaľ hľadáte dobre vyzerajúcu panvicu, ktorá všeličo vydrží, potom sú nerezové panvice vyrobené z ušľachtilej ocele jasnou voľbou. Okrem korózie sú panvice aj odolné v prípade pádu na zem či iných nárazoch. 

ako vybrat panvicu na gril  

Hliníkové panvice

Výroba hliníkových panvíc za studena je jednoduchá a nenákladná. Väčšina takto vyrobených panvíc však nemá veľmi dlhú životnosť, preto odporúčame vyberať panvice vyrobené odlievaním za tepla. Tento pokročilejší spôsob výroby umožňuje mať dno silnejšie ako steny panvice. Hrúbka dna je dôležitá, pretože práve táto časť panvice je najviac náchylná na deformáciu.

Hliníkové panvice ako také sú v dnešnej dobe už vybavené nepriľnavým povrchom, vďaka ktorému zmizli aj obavy o možnom uvoľňovaní sa hliníka do potravín počas varenia. Keramické ochranné povrchy patria medzi tie najkvalitnejšie a v porovnaní s teflónom majú lepšie tepelno-vodivé vlastnosti.   

Titánové panvice

Titánové panvice sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči poškodeniu hlavne voči nárazom. Titán je materiál, ktorý sa neohýba ani neláme. Hodí sa teda napríklad na použitie na otvorenom ohni, kde je väčšie riziko, že panvica upadne. Panvice sú tiež veľmi ľahké, čo oceníte, pokiaľ s nimi budete cestovať.

Mali by ste o nich tiež vedieť, že sa rýchlo nahrejú, čo je plus predovšetkým keď si na nich chcete rýchlo niečo opražiť. Avšak na zatiahnutie steakov by sme ich neodporúčali. Rýchle nahriatie panvice znamená aj rýchlejšie ochladenie materiálu pri kontakte s mäsom, čo je pri grilovaní steakov nežiaduce.  

ako vybrat panvicu na gril

Nerezová panvica na grile Big Green Egg

Veľkosť panvice

Aký je počet osôb, pre ktoré budete variť? Čo budete na panvici pripravovať? Aké sú rozmery Vášho grilu? Kde všade chcete panvicu používať? To všetko sú otázky, na ktoré si treba pred výberom panvice odpovedať.

Najpoužívanejšia šírka panvice 26-28 centimetrov

Na takto širokú panvicu sa zmestia štyri plátky mäsa alebo menšia ryba, je teda úplne ideálna pre bežnú domácnosť. Treba počítať s tým, že čím väčšiu panvicu si vyberiete, tým horšia bude manipulácia s ňou - pri ťažkej liatine o tom nie je pochýb. Ďalej si tiež dajte pozor na to, aby šírka panvice vyhovovala rozmerom grilu, a to vrátane jej rukoväte, pokiaľ nie je z panvice odnímateľná.

Panvicu ku grilu môžeme tiež vyberať podľa počtu osôb, pre ktoré budeme najčastejšie na panvici jedlo pripravovať:         

 • 1 osoba –  priemer panvice 18-20 cm         
 • 2 osoby – priemer panvice 20–22 cm        
 • 3 osoby – priemer panvice 24 cm          
 • 4 osoby – priemer panvice 26–28 cm        
 • 5 a viac osôb – priemer panvice 30-32 cm

ako vybrat panvicu na gril

Výška panvice

Ak má panvica slúžiť nielen na grilovanie, ale aj na prípravu omáčok, základov či pečenia budete potrebovať, aby mala vysoké okraje. Plusovým bodom u vyšších panvíc je, keď majú okraje tvarované tak, aby sa z nich dala preliať omáčka alebo výpek. Pokiaľ sa chystáte dusiť, uprednostňujte panvice s vekom. Niekedy však môžu byť vysoké okraje panvice na škodu, ak ich chcete použiť na palacinky a iné jedlá v tvare placky, ktoré treba otáčať. 

ako vybrat panvicu na gril

ako vybrat panvicu na gril

Tvar panvice

Aké by panvica mala mať dno? Kedy sa oplatí mať na panvici rukoväť? A je lepšie, keď je panvica zaoblená alebo rovná?

Dno panvice

Máte tu dve možnosti - panvicu s hladkým povrchom alebo s vrúbkami.

Vrúbkovaná panvica vytvorí na mäse krásny vzor. Pre čo najľahšie čistenie panvíc s vrúbkami odporúčame škrabku na liatinový riad, ktorý ťažkú prácu urobí za Vás. 

Hladká panvica sa zase lepšie čistí a je viac univerzálna, pretože na hladký povrch môžete liať cesto alebo na nej miešať malé kusy. Rovnako ako u vrúbkovaných tu budete mať hnedastú kôrku na vašom steaku, len to jednoducho nebude vyzerať tak cool.

ako vybrat panvicu na gril

Panvica s rukoväťou vs panvica bez rukoväte

Vďaka rukoväti budete môcť na panvici prehadzovať mäso a zeleninu. Ďalej sa Vám bude panvicou celkovo lepšie manipulovať v prípade, že ju budete chcieť preniesť z miesta na miesto alebo posunúť na rošte. Taká rukoväť ale zaberie v grile miesto, a tak je dobré si povedať, či ju naozaj budete potrebovať. Rozumným kompromisom je panvica s odnímateľnou rukoväťou.

Zaoblená wok panvica – ideálnym pomocníkom nielen na prípravu ázijských jedál

Restované mäso, zelenina všetko nakrájané na malé kúsky a k tomu aromatické korenie či čerstvé bylinky. Pokiaľ už teraz viete, že to je to, čo chcete na panvici pripravovať, zaoblená wok panvica je jasnou voľbou. Vo woku môžete ale tiež pripraviť rezne, paellu či pravý český guláš. Dno woku nebýva rovné, v takýchto prípadoch musí byť Váš gril na jeho použitie prispôsobený.

Ako vybrať panvicu na steaky?

ako vybrat panvicu na gril

Panvice na steaky sa vyznačujú vrúbkami na dne panvice, ktoré vytvárajú na mäse klasický mriežkový vzor. Podľa popisu nižšie ľahko spoznáte, či sa panvica hodí na steaky alebo nie…

 • Materiál, z ktorého je panvica vyrobená je odolný a žiaruvzdorný pre možné použitie panvice pri vyšších teplotách. S týmito vlastnosťami sa môžete stretnúť napríklad u panvíc z liatiny alebo hliníka.
 • Steak by sa mal robiť na panvici na sucho, čo Vám uľahčí panvica s keramickými, titánovými a minerálnymi časticami na povrchu. 
 • Steakové panvice je možné použiť na viac druhov horákov, ako elektrický, plynový či sklokeramický. Panvice so železnou spodnou časťou dna je možné použiť aj na indukciu.       
 • Na okrajoch panvice sú oproti sebe žliabky, na servírovanie výpeku z mäsa. 
 • Väčšina panvíc má tiež odnímateľnú alebo žiaruvzdornú rukoväť, aby ste mohli steak dorobiť v rúre alebo grile.  

V prípade, že budete mať ďalšie otázky ohľadom príslušenstva ku grilu alebo Vás bude zaujímať čokoľvek ohľadom grilovania, neváhajte a obráťte sa na nás. Môžete volať na našu zákaznícku linku, ďalej je Vám na našich webových stránkach k dispozícii kontaktný online formulár alebo sa za nami môžete vydať do našej kamennej  predajne s grilmi a udiarňami Vladeko v Tachloviciach. Tu sa môžete s prípadnými otázkami obrátiť na jedného z našich technických poradcov.

1-jak-vybrat-panev-na-gril
2-jak-vybrat-panev-na-gril
3-jak-vybrat-panev-na-gril
4-jak-vybrat-panev-na-gril
5-jak-vybrat-panev-na-gril
6-jak-vybrat-panev-na-gril
7-jak-vybrat-panev-na-gril
8-jak-vybrat-panev-na-gril
9-jak-vybrat-panev-na-gril
11-jak-vybrat-panev-na-gril

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít