Pár tipov na správne grilovanie

Tohtoročná grilovacia sezóna naberá pomaly na tempe a ani sa nenazdáme, rozbehne sa naplno a potom ťažko nájdeme záhradu, kde by sa aspoň raz týždenne negrilovalo. Nie je preto na škodu pripomenúť si pár jednoduchých tipov, ako si grilovanie urobiť príjemnejšie a jednoduchšie.   

Základom je dobre predhriaty gril

Jedným zo základných predpokladov úspešného grilovania je dobre rozpálený gril, respektíve grilovací rošt. Pokiaľ nebude gril dobre rozpálený, bude sa mäso lepiť na rošt, trhať sa a určite ho nebude zdobiť tak populárny odtlačok mriežky, ktorý je pre grilované steaky toľko charakteristický. Preto pred každým grilovaním dobre predhrejte gril. Najskôr otvorte poklop, zvýšte teplotu, zatvorte poklop a nechajte gril bežať naplno asi tak 10 minút, kým teplomer zabudovaný do veka grilu neukáže 260 °C.  

 

Na špinavých roštoch sa negriluje

Ďalším faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu grilovania, je čistota grilovacích roštov. Rošty by mali byť maximálne čisté a hlavne by na nich nemali byť žiadne zvyšky jedla alebo pripečená mastnota. Pripálené zvyšky mäsa a iné nečistoty môžu totiž spôsobiť, že sa mäso bude k roštu lepiť a hlavne negatívne ovplyvní jeho chuť. Pri grilovaní chce človek cítiť chuť čerstvého mäsa a nie toho z minulého týždňa. Preto pred každým grilovaním, akonáhle máte gril správne rozpálený, vezmite kefu s oceľovými štetinami a grilovaciu plochu dôkladne očistite.  

 

Zostaňte svojmu grilu nablízku

Platí jedno nepísané pravidlo. Od zapáleného grilu sa neodchádza. Grilované pokrmy by ste mali mať neustále pod dohľadom, aby ste mohli v prípade potreby okamžite zareagovať, napríklad keby vzplanul vypečený tuk a pod. Je preto dobré pripraviť si všetky ingrediencie a grilovacie náradie tak, aby boli hneď po ruke a človek nemusel každú chvíľu niekam odbiehať. Ušetrenú energiu potom môžete investovať do prípravy lahodného steaku, pikantných rebierok a pod.

 

S otváraním poklopu to zbytočne nepreháňajte

Jednou z hlavných funkcií poklopu je zamedziť prúdenie vzduchu do grilu, unikaniu žiaru a unikaniu dymu napríklad pri údení. So zatvoreným poklopom tiež dosiahnete oveľa rýchlejšie rozpálenie grilovacieho roštu. Preto to s otváraním poklopu príliš nepreháňajte a zdvíhajte ho, len ak to bude naozaj nutné, napríklad pri otáčaní mäsa, pri kontrole miery prepečenia a pod.  

 

Jedna otočka stačí

Častou chybou grilovacích začiatočníkov býva, že z obavy zo spálenia mäsa nepustia kliešte na obracanie z ruky a mäsu prakticky nedajú vydýchnuť, ako ho prevaľujú zo strany na stranu. To má za následok to, že uniká žiar a mäso sa tým pádom horšie prepeká a o vypálenej grilovacej mriežke sa vám môže maximálne snívať. Navyše pri takejto frekvencii otáčania môže dôjsť k roztrhnutiu mäsa kliešťami na otáčanie, čo výrazne postihne jeho šťavnatosť. Za predpokladu, že budete mať dobre rozpálený gril a dodržíte pracovný postup z receptu, bohato postačí, keď mäso otočíte iba raz.  

 

Na grilovanie potrebujete priestor

Hoci grilovacie rošty do posledného miestečka zaplnené pochutinami najrôznejších druhov, vyzerajú na fotkách dobre, odporúča sa, aby aspoň štvrtina grilovacej plochy zostala voľná. Ak by ste totiž zaplnili rošt do posledného miestečka jedlom, zbytočne by ste si celé grilovanie skomplikovali. Pri grilovaní totiž potrebujete priestor. Napríklad aby sa vám pohodlne otáčalo mäso, alebo aby ste mali pripravené miesto, kam dať "dôjsť" skoro hotový steak a pod. Uvidíte, že keď si necháte na grile dostatok voľného miesta, nebudú pre vás úkony ako obracanie alebo premiestňovanie jedla znamenať žiadne problémy.

1762016-gril-seminar-live-323
p1150350
20170301-163706
1762016-gril-seminar-live-247
1762016-gril-seminar-live-118
14-nakoukneme-pod-poklicku

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít