Ako zvládnuť hovädzie steaky?

Hovädzie steaky patria medzi suverénne najpopulárnejšie grilovacie klasiky, je ich nespočetné množstvo druhov a o ich správnej príprave koluje množstvo najrôznejších fám a legiend. A skutočne urobiť na grile naozaj dobré steaky, po ktorých sa len zapráši, nemusí byť také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ale zas tak zložité to tiež nie je. Len je potrebné mať na pamäti niekoľko základných pravidiel, ktoré treba striktne dodržiavať a úspech sa po prvom, maximálne druhom grilovaní musí zákonite dostaviť.

Pre mäso radšej k mäsiarovi než do supermarketu

Základným predpokladom chutného steaku je kvalitné hovädzie mäso. Asi najjednoduchšie bude, keď si mäso na steaky pôjdete kúpiť od mäsiara. Ideálne takého, ktorý vás pozná a ktorý vám s výberom mäsa ochotne poradí. V obchodných reťazcoch sa dá tiež stretnúť s mäsom na steaky, ale u malého mäsiarstva je vyššia šanca, že skutočne dostanete dobrý kúsok hovädzieho a navyše je aj nákup v malom mäsiarstve príjemnejší ako v neosobnom supermarkete. Čím vyzretejšie mäso si kúpite, tým intenzívnejšie budú chuťové zážitky. Budú však vykúpené vyššou cenou mäsa. Mieru vyzretosti mäsa si môžete overiť jednoduchým trikom. Prstom zatlačte do mäsa, a ak v mäse zostane jamka, má optimálnu starobu. Mäso, ktoré po zatlačení prsta kladie odpor, nie je dostatočne vyzreté a na gril sa veľmi nehodí, respektíve chuťový zážitok nebude taký, ako keby ste si kúpili dobre vyzreté mäso.

Neklepať a soliť v pravý čas

Jedným z nepísaných zákonov ohľadom prípravy steakov je nikdy ich nenaklepávať. Správne urobený steak by mal byť patrične vysoký (približne tak 2 až 3 centimetre). Naklepaním by mäso akurát stratilo na chuti a šťavnatosti. Ďalšie nepísané pravidlo sa týka dochucovania hovädzích steakov. Hovädzie mäso používané na steaky je vysoko kvalitné a samo o sebe veľmi chutné. Preto by bolo škoda skvelú prirodzenú chuť hovädzieho mäsa prebíjať nejakou marinádou. Výrazná marináda by prekryla chuť hovädzieho, čo by bola vzhľadom k jeho vysokej obstarávacej cene škoda a plytvanie peniazmi. Marinovanie sa oveľa viac hodí k menej kvalitným druhom mäsa. Napríklad kuracie mäso je na marinovanie ideálne. Na dochutenie hovädzích steakov bohato postačí morská soľ, čerstvo namleté korenie a olivový olej. Dochutenie je najlepšie vykonávať, až keď sú steaky ugrilované. Keby ste steaky osolili dlhšiu chvíľu pred grilovaním, soľ by zo steaku vytiahla vodu a znížila by sa tým jeho šťavnatosť a chuť. Napriek tomu sa názory na čas dochucovania steakov líšia a nájde sa mnoho takých, ktorí dochucujú steaky pred položením mäsa na gril a u mnohých z nich bývajú ich výsledky tiež uspokojivé.

Tuk nie je nepriateľ, ale nositeľ chute

Ak nemáte v láske príliš prerastené mäso, nikdy tuk zo steaku neodstraňujte za surového stavu. Tuk je totiž u mäsa nositeľom chute a jeho odstránením by ste sa o ňu akurát ochudobnili. Pokiaľ už musíte tuk z mäsa odstraňovať, urobte to až vtedy, kedy je steak hotový a tuk už vykonal svoju prácu. Zásadne nedávajte mäso na gril rovno z chladničky. Aj najkvalitnejšie mäso by dostalo teplotný šok, mäso by sa scvrklo a výrazne by stratilo na šťavnatosti a tým pádom aj na chuti. Po vytiahnutí z chladničky ho preto nechajte minimálne hodinku odpočinúť. V ideálnom prípade by mal mať hovädzí steak pred položením na rošt izbovú teplotu. Hovädzie steaky sa grilujú priamou metódou na poriadne rozpálenom grile. Doba grilovania závisí na tom, akú mieru prepečenia chcete dosiahnuť. Ale steak prepečený na stupeň rare (jemne prepečený steak, mäso je mierne ružové) by mal na rošte pobudnúť približne dve, maximálne tri minúty. Stredne prepečený steak (medium) potrebuje cca 4 minúty z každej strany. Pri grilovaní do mäsa nikdy nepichajte a dbajte na opatrnosť aj pri otáčaní. Radšej sa vyhnite používaniu vidličky a k otáčaniu používajte radšej kliešte. Po ugrilovaní nechajte steaky chvíľku oddýchnuť. Mäso je po pobyte na silno rozpálenom rošte akoby stiahnuté, a ak by ste ich jedli hneď, po zakrojení by mäso prišlo o veľké množstvo šťavy. Ideálne je nechať steaky približne 5 až 20 minút odležať na kraji grilu, kde nie je taký žiar alebo na horúcom tanieri.

Prílohy a omáčky ku steakom

Vzhľadom k tomu, že hovädzí steak býva obvykle väčší kus mäsa, ktorého hmotnosť sa pohybuje medzi 250 až 300 gramami, nie je nutné robiť k mäsu nejakú väčšiu prílohu. Bohato postačí ľubovoľná domáca steaková omáčka (môže byť korenistá, šampiňónová, pikantná ... ako kto chce) a k tomu napríklad ľahký zeleninový šalát alebo zapečená bageta. Keď má človek zjesť štvrť kila poctivého hovädzieho, bola by škoda zaberať miesto v žalúdku vyprážanými hranolčekmi, kroketami a pod.

Pomocníci na grilovanie steakov

Z našej ponuky sa na grilovanie steakov najlepšie hodí liatinová mriežka Sear Grate z kolekcie príslušenstva Weber GBS. Táto mriežka z ťažkej čiernej liatiny výborne kumuluje teplo a je s ňou možné dosiahnuť veľmi prudké opekanie pri veľmi vysokej teplote, čo je presne to, čo hovädzie steaky potrebujú. Okrem rovnomerného prepečenia získa steak navyše fešný odtlačok mriežky, ktorý je pre tento druh mäsa toľko charakteristický. Vaše steaky tak budú nielen dobre chutiť, ale aj dobre vyzerať. A ako je známe, konzumuje sa aj očami. Okrem liatinovej mriežky môžeme ponúknuť luxusné steakové príbory v sadách po dvoch a šiestich kusoch. Užitočné rady a inšpirácie potom môžete načerpať z našej steakovej Weber kuchárky.

1762016-gril-seminar-live-323
t-bone-medium-rare-ii
1762016-gril-seminar-live-319
vysoky-rostenec-s-kosti-kapesni-termosonda
weber-skoleni-pro-experty-051
vysoky-rostenec-s-kosti-iii
weber-skoleni-pro-experty-033
vysoky-rostenec-s-kosti-kapesni-termosonda-iv
weber-skoleni-pro-experty-050
vysoky-rostenec-s-kosti
weber-skoleni-pro-experty-039
weber-skoleni-pro-experty-041
t-bone-na-grilu

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít